Gripy

Pro bezpečné ovládání bicyklu, včetně elektrického, je nutné udržet pevně v rukou řídítka. Úchop musí být jistý, ne však nepříjemný, a proto existuje velké množství variant gripů. Těm se říká různě, ručky, rukojeti, nebo madla. U gripů rozlišujeme jejich tvar, velikost a materiál. 

Každé kolo má již od výrobce namontované rukojeti, které nám vůbec nemusí vyhovovat svými parametry, mnohdy jsou gripy první věcí, kterou na kole měníme, protože držení řídítek nemůžeme podceňovat. I gripy se neustále vyvíjí a existují značky, které se na ně vyloženě specializují, vedle toho je má v nabídce prakticky každá firma zabývající se větším sortimentem cyklistických doplňků. Legendou mezi gripy je americká značka ODI, která byla dvorním dodavatelem pro kultovní značky na počátku éry MTB. V té době nebyly mezi gripy takové rozdíly jako dnes, prakticky neexistovaly žádné ergonomické typy ani se moc neexperimentovalo s materiály. Tehdy jsme si museli vystačit s válcovitým tvarem rukojetí, které byly převážně pryžové, v menším měřítku se vyskytovaly gripy měkčí pěnové. U těch byla průkopníkem značka Ritchey.

Materiály

Nejpoužívanějším materiálem na výrobu gripů je tvrzená pryž. Díky své tvrdosti se dá dobře tvarovat a vytvářet speciální ergonomické profily. Jelikož jsou takové gripy širší, měl by materiál mít schopnost držet tvar. Aby se ruka mohla co nejefektivněji dlaní opřít. Pokud je materiál příliš měkký, máme pak pocit, jako když držíme v ruce houbu. Není tak jednoduché vyrobit ergonomické gripy, které jsou pohodlné a při tom tuhé. Tady doporučujeme zvolit vždy dražší značkový výrobek. Dost často se používá dvojí tvrdost pryže, kdy je měkčí jen úchopová oblast a grip tak zůstává tuhý. Když už jsme u těch materiálů, tak se také volí způsob kombinace s gelem, kdy je základem tuhá kostra z pryže a inkriminovaná místa dotyku jsou jím vyplněna. Gel dokáže velmi dobře tlumit nárazy a cyklisté ho mají už mnoho let vyzkoušen u sedel. Takové gripy patří obvykle k těm dražším, a ne tak častým. Dalším materiálem je měkká pěna, tyto gripy jsou ultra lehké a příjemné i bez rukavic, ovšem snadno se nasáknou vodou. Pro příznivce městské cyklistiky a různých retro bicyklů se používá na rukojeti i přírodní kůže, takové gripy moc netlumí, ani úchop nemusí být vždy pevný, ale dobře vypadají a dlouho vydrží. Stejně tak korek, který je na omak příjemnější, jak kůže, ovšem je choulostivější z hlediska trvanlivosti. Samostatnou kapitolou je silikon, který je doslova zázračný. Příjemný na omak, nikdy neklouže, perfektně tlumí nárazy. Ne náhodu mnoho závodníků používá silikonové gripy, zde je nejznámější značka ESI. Ačkoli jsou silikonové gripy tvarově jednoduché, stojí nejvíce peněz. V současnosti se silikonové gripy dají koupit u mnoha značek, ale nebudou nikdy vyloženě laciné.

Konstrukce

Stejně jako jsou naše ruce odlišné, tak i gripy mají různé délky i průměry, abychom si vždy našly ty nejvhodnější. Kratší se používají speciálně pro otočné řazení, nebo u bicyklů pro děti.  Delší se více hodí pro pohodlnější oporu dlaně. Z technického hlediska rozdělujeme rukojeti na klasické, nebo objímkové. Ty klasické jsou nasunuty na řídítka bez další fixace a objímkové jsou dvojdílné – kostra a vlastní materiál gripu. Grip tak můžeme při montáži lehce nasunout na řídítka a imbusem stáhnout tzv lock on objímku, která ho zafixuje aretačním šroubem. Na MTB gripech  jsou často objímky dvě, ale pro méně náročné turistické použití se používá většinou jedna objímka. Objímkové gripy se vám nikdy neprotočí, kdežto klasické budete nuceni čas od času korigovat.

Tvar 

Nejčastější jsou gripy kruhového průřezu. Prodávají se různě objemné, aby i ten, kdo má menší ruku nebyl hendikepován. Povrch je různý, od hrubého po hladký. S některými gripy se nelze kamarádit bez rukavic, jiné snesou i mokré ruce (silikon). Doutníkový tvar bývá nejčastější u gripů pro MTB, stále více však začínají prosazovat ergonomické tvary. Rozšíření v oblasti malíkové hrany dokáže rozložit tlak v oblasti citlivého ulnárního nervu. Každý asi zná pocit, když mu brní po delší jízdě prsty a nebo je má znecitlivělé, to je signál vyměnit si gripy za lepší. Ještě nesmíme zapomenout na gripy s integrovanými rohy, které nám pomohou na řídítkách měnit polohu držení. Lídrem v oboru ergo gripů je německá značka Ergon, která se specializuje na široký sortiment doplňků. Skvělé gripy má ale třeba i Specialized, jehož řada Body Geometry vždy myslí na ergonomii. 

Grip (1944)

Píše se rok 1994 a pokud chcete koupit gripy, nemáte moc na výběr z těch opravdu kvalitních. Na kultovní značky se téměř výhradně montovaly americké gripy ODI, tyhle jsou vyráběny speciálně pro značku kol Yeti. Nechybí ani rohy Onza řadící páčky SIS, prostě bikový pravěk.

V současnosti má každá jednotlivá kategorie svoje specifické gripy, závodník preferuje hlavně pevný úchop, nejde mu tolik o komfort, rukojeti mu nesmí klouzat ani za mokra, bude používat vždy rukavice.  Cyklista na městském cruiseru zase bude více „vybírat očima“, jestli jsou patřičně stylové - kožené, prošívané atd. Jezdec na turistickém typu kola, který v sedle tráví dlouhé hodiny v jedné poloze opřený o řídítka, bude vybírat dle tvaru a materiálu, aby co nejvíce ulevil dlaním. Proto i v této kategorii jsou velmi oblíbené tzv. ergo gripy.

Grip Ergon

V nabídce gripů je asi nejdál německá značka Ergon. Ta má odlišné typy i v kategorii MTB. Enduro, nebo all mountain, to zase takový rozdíl není.

Grip – Silikonový (Salsa)

Takováto řídítka bychom před lety na MTB považovali za těžké retro, ovšem dnes je to trendy. Zvláště na „echtovním“ americkém stroji Salsa s plnou polní v podobě kompletního bike packingu. Představte si, jak týden brázdíte někde v divočině hvozdy totálně promočení, pak jiné gripy, než klasické silikony ani mít nemůžete.

Grip pro řazení NuVinci

Moderní pracoviště „řidiče“ na stroji Riese und Muller. Nechybí špičkové gripy Ergon ve speciálním provedení pro řazení NuVinci.

Grip klasický / turistický

Klasický turistický lock-on ergo grip levnější kategorie. Široká dlaňová část zajišťuje lepší rozložení tlaku, ovšem gel u toho typu nehledejme.

Grip klasický tenký MTB

Příklad tenčího MTB gripu, kde je prvořadý pevný úchop. Vafle povrch zamezuje prokluzování. U tohoto gripu bychom měli používat rukavice, nejlépe nějaké vypolstrované.

Grip kožený

Klasika je klasika, ať má kolo motor, nebo nemá, kožené gripy jsou povinností.V tomto případě s objímkami lock-on.

Grip Lizard Skins

Lizard Skins patří do malé skupiny specialistů na gripy a omotávky. Na snímku MTB gripy s dvěma objímkami. Výhoda je pryžová směs s výbornou přilnavostí.

Grip s manžetou

Gravity disciplíny a BMX si oblíbily gripy s manžetou, která pomáhá udržet ruku na svém místě. 

Grip s patentovaným gelem

Luxusní rukojeť italského výrobce sedel Selle Royal. Obsahuje i patentovany gel, který tato značka dává hlavně do sedel.

Grip na zakázku

Pro výrobce bicyklů mohou být lock.on objímky zajímavým místem prezentovat svoje logo. Firma ODi tohle umí udělat u svých gripů na zakázku.